Bolest v krku nepodceňujte!

Trápí vás silná bolest v krku a každé polknutí je utrpením? Pokud se přidá nechutenství, slabost, bolest hlavy nebo teplota, na samoléčbu raději zapomeňte. Ještě předtím, než byste chtěli návštěvu lékaře opět odložit, vezměte si do ruky lžíci a postavte se před zrcadlo. Jazyk moc nevyplazujte, spíše ho jemně tlačte lžící dolů. Odkryje se vám tak výhled na zasažené krční mandle.
Pokud je hrdlo červené, zanícené, může jít o virovou angínu. Pokud jsou na mandlích bílé či žluté povlaky, diagnóza je jasná. Při takovýchto ložiskách hnisu na mandlích už jde o rozvinutou bakteriální angínu, při které se hrdinství nevyplácí.
dva druhy pilulek
Angína je zánět některé části lymfatické tkáně v hltanu, do kterého patří mimo jiné i krční mandle. Infekci vyvolávají různí původci. Z bakterií jsou to nejčastěji streptokoky, stafylokoky, pneumokoky, raritně i jiné mikroorganismy. Lékem první pomoci však stále zůstává penicilin. Je chybou zahájit léčbu angíny širokospektrými antibiotiky, pokud stačí penicilin.
Pokud léčbu ignorujte, zánět se rozšíří z hrdla do dutin, uší nebo do průdušek. Ale dokáže se dostat až do mozku a způsobit zánět mozkových blan. Virová angína obvykle ustoupí spontánně do pěti až sedmi dní. Bakteriální však ne.
Přechozená angína se může častovracet. Pokud ji vyvolaly streptokoky, může poškodit klouby, ledviny, či dokonce srdce. Proto pokud se angíny opakují, nebo vám lékař v krvi zjistil vysokou hladinu protilátek proti streptokokům, krční mandle vám navrhne vybrat. Neznamená to, že už angínu nikdy nedostanete, protože lymfatickou tkáň máte i na kořeni jazyka, ale takové angíny se však již obvykle nekomplikují. 
bolest v krku
Proto pokud máte angínu častěji než třikrát ročně nebo jste prodělali nemoc s těžkým průběhem a nadále se necítíte zcela doléčení, zajděte za ORL odborníkem. Ten vám poradí, zda je třeba krční mandle vybrat. Kdysi se krční mandle vybíraly běžně, dnes už jsou lékaři opatrnější. Zejména u malých dětí. Mandle jsou totiž součástí imunitního systému a plní důležitou roli. Zachycují různé druhy nebezpečných mikroorganismů a vytvářejí proti nim protilátky.